Komenského 7, příspěvková organizace

2022 – 2023

Canisterapie

Canisterapií je myšlena podpůrná terapie pomocí psů, která se využívá pro zlepšení psychického i fyzického stavu člověka a uplatňuje se také při výchově a vzdělávání a ne nadarmo je nazývána jako léčba psí láskou.

K nám do mateřské školky zavítal p. Bohumil Stránský, který se několik let zabývá canisterapií. Nepředvedl nám canisterapii v pravém slova smyslu, protože jsme mateřská škola zdravých dětí. Šlo o zábavně podanou teorii odlehčenou ukázkami vzorně vycvičených dvou psů, Huga a Karolíny, Leonbergerů vážících 70 kg! Dětem bylo ukázáno, že pes se naučí uposlechnout povelů i bez slovních příkazů. Stačily pohyby rukou a tělem a pejsci věděli, že si mají lehnout, sednout apod. Při poutavém „školení“ jsme byli všichni jako pěny. Děti byly poučeny, jak se mají chovat k cizím psům na ulicích, za ploty zahrad a i ke známým pejskům. Dále nám bylo vysvětleno, jakou péči komplexně pes potřebuje, aby byl šťastný. Mít vlastního pejska je pro dítě velmi prospěšné, neboť při péči o čtyřnohého kamaráda probíhá rozvoj dítěte ve všech oblastech. Už víme, že mazliví parťáci velmi pomáhají nemocným dětem i dospělým. Děti si mohly Huga a Karolínku pohladit.

V dětských očích a úsměvech bylo vidět mnoho radosti. Akce se nám velmi líbila.

canisterapie foto
canisterapie foto
canisterapie foto

MĚSTSKÁ POLICIE V MŠ

Dne 10.1.2023 navštívila Medvídky a Berušky paní strážnice Hanka. Děti se seznámily s uniformou, jak vypadá a co jí nesmí chybět. Také se dozvěděly, co znamenají různé výšivky, odznaky (kam je policista zařazený, jakou práci dělá, popis znaku) a k čemu slouží služební číslo. Dále strážnice vyprávěla o tom, co je náplní práce městské policie. Poté děti odpovídaly na otázky z oblasti dopravní výchovy a chování na ulici. Dozvěděly se, že slepí lidé bezpečně přecházejí přes přechod díky zvukovým signálům. Některé situace si děti vyzkoušely v praktických ukázkách, například přecházení přes přechod. 

Nakonec si děti zahrály didaktickou hru o dobrém a špatném chování. 

policistka foto
policistka foto
přání k vánocům
přání k vánocům

KOUZLO VÁNOC V KNIHOVNĚ

15.12.2022 jsme se s Kuřátky vydali do Městské knihovny I.P.Pavlova, kde pro děti byl připravený bohatý vánoční program. Cesta do knihovny byla trošku náročnější vzhledem k namrznutým chodníkům, ale na náladě a chuti nám toto mrazivé počasí neubralo, ba právě naopak – díky, za toto nádherné zimní počasí. Než jsme došli do knihovny, podívali jsme se i k nazdobenému vánočnímu stromu, který stojí před hotelem Thermal.
Ve vyhřáté a útulné knihovně paní knihovnice dětem vyprávěla příběh o Ježíškovi, kde se narodil a co to bylo za velkou událost. Také jsme si mohli prohlédnout knihy s vánoční tématikou, hráli jsme si s papírovými vločkami, vybarvovali šablony rukavic a v neposlední řadě jsme si zazpívali vánoční koledy. Jako hudební nástroj jsme použili skořápky od ořechů, které pěkně o sebe ťukají.
Celou akci jsme si náramně užili a tešíme se, až do Městské knihovny zase jednou zavítáme!
vypracovaly: třídní učitelky

foto dětí v knihovně

foto dětí v knihovně

 

TVOŘIVÉ DÍLNIČKY V BECHEROVĚ VILE

Dne 7. 12. 2022 navštívily děti z Berušek Becherovu vilu na Zámeckém vrchu v Karlových Varech a strávily v ní příjemné - tvořivé dopoledne.

Děti měly možnost si vyrobit vánoční dáreček s využitím papíru a knoflíků.

V předvánoční atmosféře se nám v ateliéru všechno krásně podařilo. Vyrábění se dětem moc líbilo a práce jim šla pěkně od ruky.

Vždyť vlastnoručně zhotovený dárek je ten nejlepší dárek!

A co jsme vyráběli? To Vám sdělit nemůžeme, to je překvapení pro milované rodiče!

foto dětí

foto dětí

MIKULÁŠI, PŘIJĎ DNES K NÁM, PÍSNIČKU TI ZAZPÍVÁM!

 

Mikuláš, čert a anděl byli v pondělí 5. prosince v jednom kole a hrozilo, že nestihnou obejít všechny karlovarské děti, které by si zasloužily nadílku. Naše obavy byly zbytečné! Čas vyšetřili a cestu do školky si za námi našli!

Však se podívejte na mikulášské video! 🙂

mikuláš foto
mikuláš foto
mikuláš foto
mikuláš foto

Vánoční pohádka

Dne 6.12.2022 se k nám do školky přijelo podívat divadlo Letadlo, aby nám předvedlo svou ,,Vánoční pohádku". Po svačince jsme se s dětmi vydali do tělocvičny, kde už bylo vše nachystané. Vánoční pohádkou nás provázela ježibaba Nososlava, která dokonce děti požádala, aby hrály divadlo s ní. Společně jsme si také zazpívali oblíbené vánoční koledy.
Všem se pohádka moc líbila a už teď se těšíme, až nás divadlo Letadlo znovu navštíví!

třídní učitelky

 

fotografie divadla

fotografie divadla

Ježek u nás na návštěvě

V úterý 22. listopadu 2022 nás navštívila ve třídě Medvídků a Berušek paní Volková z Ekocentra CHodováček a přinesla nám ukázat malého ježečka.
Děti se dozvěděly něco o jeho životě, o tom, čím se živí, jak se brání před nebezpečím.
Děti zjistily, že jablíčko ježek nejí, ani ho nenosí na bodlinkách, protože má rád žížaly, brouky, červíky….
Už také víme, že při narození jsou bodlinky bílé a měkké.
Ježečka jsme si pochovali a pohladili, abychom zjistili, zda jsou jejich bodlinky ostré.
Zvládli jsme to, nikoho to nebolelo.

 

,,Prosím, necháte mi na své zahradě trochu přírodního nepořádku?
Hromádku větví a listí rád využiju pro svůj zimní odpočinek…“

 

Děkuji, Váš ježek.

foto ježka
foto ježka
foto ježka
foto ježka
foto ježka
foto ježka

Klobouk Podzimák

výtvarná celoškolní akce

 

Po dobu několika týdnů měli rodiče s dětmi možnost vytvořit podzimní kloubouky, které krásně zdobily naši hlavní chodbu. Na závěr výstavy, v půlce listopadu,  se na školní zahradě uskutečnila velká módní přehlídka, kdy děti předvedly své pestré výtvory ostatním třídám. Všechny ratolesti byly následně odměněny potleskem a sladkou odměnou.

Děkujeme rodičům za originální a vkusné módní klobouky Podzimáky a těšíme se na další vzájemnou spolupráci.

Tip: mrkněte na video příspěvek.

Třídní učitelky

foto klobouk

foto klobouk

SV . Martin přijel k nám!

K listopadu neodmyslitelně patří hry s dýněmi, kaštany, listy, draky, ale také oslava svátku sv. Martina. Před vyvrcholením této akce, která připadá na 11. listopad s dětmi probíráme vše o této poutavé tradici (rozhovory, tvořivé činnosti, zábava, pranostiky, posvícení). V samém závěru pro všechny děti společně připravíme zahradní slavnost v podobě her a soutěží. Letos nám počasí přálo a sv. Martin nechal na školní zahradě i svého Bělouše!

Třídní učitelky

 

výrobky na sv. martina
stanoviště sv. martina
stanoviště sv. martina
výrobky sv. martina
stanoviště sv. martina
kůň sv. martina

REJ STRAŠIDEL,

příšer, oblud a jiných přízraků se uskutečnil v MŠ na konci října. Strašidelný den začal Hejkalem a Klekánicí skončil. Z této akce vzniklo i  krátké video. Moc jsme si strašidláckou akci pod jednou střechou užili!

Třídní učitelky

strašidla v mš

strašidla v mš

Klobouk Podzimák

 

Dne 9.11.2023 nás v mateřské škole navštívila „paní Podzimníčková“ a to v ekologickém výukovém programu, který nesl název  ,,Co vyprávěl klobouk Podzimák“.

Paní Podzimníčková započala své vyprávění s krásně vyzdobeným kloboukem, ve kterém měla naaranžované tématické pomůcky k povídání, jako např. listy, slunce, vítr. Základem vyprávění bylo O KOLOBĚHU PŘÍRODY.  Vypravování začalo podzimním počasím, padáním listí, které končí v kompostech na zahrádkách a ukázala nám, kolika života v kompostu je a jak je kompost užitečný. Paní Podzimníčková pinzetkou z kompostu vytáhla i pavouka Sekáče domácího, který nedělá pavučiny a mnoho svinek obecných, které se právě živý organickými zbytky rostlin a živočichů. Touto likvidací organického odpadu přispívají k nezbytnému koloběhu živin v přírodě. Pro kompost jsou zvláště žádoucí, pomáhají totiž urychlit proces rozkladu.  Málo lidí ví, že Svinka obecná je půdní korýš, což je dost neobvyklé, protože korýši se většinou vyskytují ve vodě, ale Svinky nacházíme ve vlhkém prostředí, jako jsou staré vlhké sklepy, v půdě, v mechu, pod kameny. Jméno svinky je pravděpodobně odvozeno od toho, že Svinka v případě nebezpečí se umí dokonale svinout do kuličky a všech sedm párů nohou a tykadla také důkladně svine, že je jak v nedobytném brnění. Paní Podzimníčková rozdala dětem okřídlená semena, neboli křídlaté dvounažky, které se tvoří v párech a když jsou zralá, krásně se vrtí k zemi a vítr je rozšíří po světě během podzimu a zimy. Na jaře pak vyklíčí.  Hovořila také, že nejen větrem se semínka roznáší, ale že si je také odnášíme na nohavicích tepláků, nebo se pejskům přichytnou na srst. Názorně nám to ukázala na pleteném pejskovi Arturovi, který měl na sobě spoustu semínek řepíku obecného. Nakonec děti rozptýlila hrou na houbaře a nalepováním listů na nakreslený strom na velkém papírovém formátu. Program byl bohatý a líbil se nám.

 

fotografie podzimák

fotografie podzimák

 

 

Třídní učitelky

Podzimní návštěva knihovny

tř.Medvídci

 

Dne 8.11.2022  třída Medvídků navštívila knihovnu v Lidické ulici v Karlových Varech. Uvítala nás milá paní knihovnice, která dala povědomí dětem o tom, co je knihovna a proč vlastně existují knihovny, jak se v knihovně chovat a jak se chovat ke knížkám, co všechno můžeme v knihách najít. Řekla nám, že knihy nejsou jen pro zábavné čtení, ale že nám mohou pomáhat v různých činnostech, např. při učení se vařit, pěstovat rostliny, zahradničit, učit se cizím jazykům, mohou nás naučit různým technikám malování, tvoření a mnoho dalších možností.  Paní knihovnice nám ukázala, že knihy v knihovně jsou rozdělené barevnými štítky na každé knize a smyslem barevných štítků je, že pouhým pohledem na knihu, se hned pozná, jestli je kniha pro nejmenší děti, (žlutý štítek), nebo pro starší děti (oranžový štítek) apod. Následovalo čtení krátkého poučného úryvku „Dvě kouzelná slova„  z knihy Dědeček učí Viktorku od Ladislava Špačka a krátkou pohádku „Grufalo“. Děti byly soustředěné a vzorně odpovídaly na otázky paní knihovnice. Zároveň se učily pochopit obsah a pointu příběhu. Za odměnu si mohly prohlédnout různé knihy a do školky jsme si také nějaké knihy zapůjčili. Byla to velmi příjemná akce.

fotografie dětí v knihovně

fotografie dětí v knihovně

KUŘÁTKA ZKOUMAJÍ OKOLNÍ STROMY

20.10.2022

 

Ke DNI STROMŮ jsme s dětmi, při pobytu venku, navštívili PAMÁTNÝ STROM, který roste blízko naši MŠ. Jak vypadá takový vzácný strom? Mozartův dub je zdravý, vysoký, mírně s pravidelnou kulovitou korunou s kostrbatými větvemi. Zkrátka tento ,,dědeček“ si zaslouží velký obdiv!

Nejprve děti pozorovaly lupami kmen stromu a potom strukturu kůry a za pomocí voskovek jej přenesly na papír. Rámeček vytvořily z dubových listů, které společně sesbíraly pod památným dubem.

Víte vůbec, kde se Mozartův dub nachází? Vaše děti ano!

fotografie stromu

fotografie stromu

PEČENÍ U BERUŠEK

Je tu podzim, měsíc plný barev a romanticky padajícího listí. K němu neodmyslitelně patří i sklizeň jablíček!

Na konci týdne si děti z Berušek  pro své rodiče připravily sladké překvapení. S láskou upekly jablkové taštičky z jablíček ze školkové zahrádky.

Prostřednictvím zážitkového učení si vyzkoušely postupně krájení, pracovat s vykrajovátkem, plnit, řadit taštičky na plech a potřít je vajíčkem pro lesk.

Vše probíhalo velmi hladce a všichni pekaři a pekařky si zaslouží od dospěláků obrovskou pochvalu!!!

fotografie z pečení

Výlet do obory Sv. Linhart 13.10.2022

  1. a 4. třída Medvídci a Berušky

 

Ve čtvrtek 13.10. 2022 jsme se vydali společně za lesními zvířátky do obory Sv. Linhart. Autobus nás bezpečně odvezl od mateřské školy až k oboře, kde jsme se společně nasvačili a s p. Věrou Bartůňkovou, která nás doprovázela lesem a obohatila nás spoustu novými znalostmi, jsme se vydali na cestu lesem. Jako první nás čekalo krmení lesní zvěře v oboře – zblízka, díky našim myslivcům, kteří na nás počkali s ranním krmením. Dále jsme krásnou procházkou došli k rybníčku, který pevně střežil z lesa vodník, až na oboru, kde jsme z výšky dřevěného mostu pozorovali, poslouchali a opět mohli krmit lesní zvěř, jako jsou jeleni, daňci a srnky. Získali jsme nové vědomosti o přírodě a životě zvířat. Všichni jsme si užili krásné dopoledne v barevné podzimní přírodě a na čerstvém vzduchu. Děti jsme pochválili za pěkné chování v lese a za velkou dálku, kterou ušli.

Těšíme se na další společný výlet! 🙂

Třídní učitelky

fotografie výletu

fotografie výletu

 

DĚTI Z BERUŠEK POZNÁVAJÍ A OCHUTNÁVAJÍ OVOCE

VŠICHNI JISTĚ ZNÁME RŮZNÉ DRUHY OVOCE. JE TO OPRAVDU TAK?

Celý týden jsme si hráli, povídali si, ochutnávali ovoce všemi smysly (zrak, čich, chuť, hmat), jako zdroj vitamínů a prevenci proti všem nemocem.

Naučili jsme se písničku ♫ Měla babka, čtyři jabka... ♫  doprovázenou pohybovým tanečkem „Mazurkou“.

Ve středu 12.10.2022 proběhla ochutnávka různých druhů ovoce.

Nejprve jsme ovoce pořádně omyli, prohlédli a pojmenovali. Po té si každý jednotlivec zkusil poslepu poznávání podle chuti. Děti byly z ,,poznávačky“ nadšené a zažily u toho spoustu legrace. A nakonec vše s chutí snědly.

fotografie z akce