Komenského 7, příspěvková organizace

O MŠ a KOZODOJI

Spolupráce mezi 1. MŠ a farmou Kozodoj trvá již několik let. Proto jsem se p. Štyndlové, která je předsedkyní sdružení zeptala, jak vidí obecně spolupráci MŠ a farmy Kozodoje ze svého pohledu. A zde její odpověď:

“Trend zájmu je každý rok vzrůstající. Pedagogům a hlavně dětem se náplň libí. Pro MŠ je nejvíc účinný přímí kontakt se zvířaty, propojení zraku sluchu, hmatu a výkladu. Např. vidí prasečí rodinu, slyší zvuky (chrochtání), probereme citoslovce – jak se zvířata ozývají, pojmenujeme společně rodinu – táta, máma, mládě a děti si pohladí ochočené prasátko….a takto obejdeme všechna hospodářská zvířata, psy a kočky.
Dále jsme poznali, že pro děti MŠ je velmi poutavé pečení bagetek. Děti přijdou, půl hodiny mají krátkou procházku po zvířecích rodinách, v teple učebny si zpředchystaného těsta (žitné těsto zadělané kvasem) vytvarují na válech bagetky. Jeden lektor je peče v troubách, druhý lektor jde na další půl hodinovou prohlídku zvířat. Děti si na závěr čerstvě upečené bagetky sní.”

Co byste chtěla vzkázat rodičům našich dětiček a učitelkám MŠ?
“Vzkaz pro rodiče a učitelky – Jsme nedaleko Vás. Cesta k nám není ani příliš drahá ani dlouhá. Děti mají podstatně kvalitnější prožitek a učivo formou hry, než třeba návštěvu zoo či výuky ve třídě MŠ. Jsme přístupem hraví, kamarádští a víme, že takto vložené vjemy do malých dětí, zůstávají dlouho a pozitivně ovlivňují dětský vývoj a jejich zralost. V současné době nás navštěvují hojně MŠ z celého regionu, méně z K.Varů, přestože nás mají takzvaně za rohem. Budeme moc rádi, když se to změní.
A vzkaz pro děti – těšíme se na vás – rádi s Vámi tvoříme.”

odpovídala Pavlína Štyndlová – předsedkyně Ekologická farmy a občanského sdružení Kozodoj
ptala se Věra Bartošová – redaktorka webu 1. MŠ K. Vary
kozodoj 1Krmení hus

kozodoj 2Dojení krávy Dorotky