Komenského 7, příspěvková organizace

KRONIKA

ŠKOLNÍ ROK 2023 - 2024

VYNÁŠENÍ MORANY - BERUŠKY 10.4.2024

Děti se na vynášení Morany již moc těšily a aktivně se zapojily do vyrábění Morany ze slámy. V průběhu týdne jsme si připomněli význam této tradice a učili jsme se básničky o jaru. Stejně jako vloni jsme se sešli s rodiči na Meandru, kde máme naše oblíbené místo s výhledem na řeku. Děti tak mohou pozorovat, jak zima odplouvá a básní ,,Zimo, zimo táhni pryč“ se s ní rozloučily.

Zimo, zimo táhni pryč

nebo na tě vezmu bič.

Odtáhnu tě za pačesy, za ty hory, za ty lesy.

Až se vrátím nazpátek svleču zimní kabátek.

 

Jaro jsme přivítali zpěvem a zdobením březového proutku pentličkami.

I přesto, že nám letos nepřálo počasí, doufáme, že jsme s Moranou zimu zahnali.

UKLIĎME ČESKO - tř. Medvídci

Často si s dětmi povídáme o tom, proč je pro nás příroda důležitá a co pro ni můžeme udělat. Děti dobře vědí, že odhazování odpadků velmi škodí prostředí, ve kterém žijeme. A taky, že když nevyhodíme obal od bonbonů hned do koše, bude se na zemi povalovat ještě mnoho let. Tedy, pokud ho někdo nesebere. Kolik práce dá sbírání odpadků kolem celé školky si děti měly možnost vyzkoušet. Děti byly poučeny o bezpečnosti při sbírání odpadků, dostaly rukavice a pečlivě třídily plast a papír. Kolem plotů naší školky je teď díky dětem zase více čisto.

KARLOVARSKÉ HUDEBNÍ DIVADLO

4.4.2024

,,Kterak potůček Káču až k moři dovedl"

Tak jsme opět po měsíci přivítali v naší mateřské škole divadelní soubor Kvítek Vítek. Pohádka se nesla v duchu příchodu jara, Velikonoc a loučení se zimou a tradičně navazovala na předešlá hudební představení. Děti během představení poznávaly zvířata a jejich mláďata, zpívaly jarní a velikonoční písně a zapojily se do pohybového ztvárnění známých zvířátek. Naučily se písničku ,,Jaro už je tu!".

Divadelní návštěva byla v tomto školním roce poslední a tak jsme se museli s milovaným  Kvítkem Vítkem rozloučit a popřáli jsme mu to nejkrásnější léto!

BRUSLENÍ / BERUŠKY

S předškoláky jsme ukončili 10 lekcí bruslení. Pro většinu dětí to bylo poprvé, co obuly brusle a tak prvních pár lekcí jsme začínali jízdu s oporou. Děti dobře reagovaly na trenéra a hravou formou se učily jízdu na bruslích. Každá lekce byla pestrá, děti používaly různé náčiní - míčky, ringo kroužky a lana. Natrénovali jsme, jak dobře padat, abychom nebyli samá boule a modřina. Na konci bruslení se většina dětí naučila velmi dobře bruslit a za odměnu pro ně trenéři připravili karneval v maskách.

Moc děkujeme všem rodičům za spolupráci a pomoc v KV Areně.

Bruslím, bruslím po ledu,
báječně to dovedu,
nesmím spadnout ani jednou,
pojďte bruslit všichni se mnou.

NAVŠTÍVIL NÁS ŘEZBÁŘ

(podpora řemesel a manuální zručnosti v MŠ)

Děti ze třídy Berušek a Medvídků měly možnost seznámit se s řezbářským řemeslem. Pan řezbář D. Krejčí dětem ukázal dřevo, i to, jak se s ním pracuje a co vše lze ze dřeva vyrobit. Děti mohly vidět opracování lžíce z lipového dřeva, výrobu řetězu. Vše bylo doprovázeno odborným výkladem. Děti dostaly vyřezané zvířátko, které si samy opracovaly smirkovým papírem, při práci se poučily a svůj výrobek si odnesly hrdě domů.

Moc děkujeme p. Krejčímu za ukázkové představení řemesla.

Děti ze třídy Berušek se ještě budou těšit na další červnovou návštěvu, kde budou pracovat s hřebíky a kladívky a možná si i něco pěkného stlučou…

Říkanka : Ř

Řezbář vyřezává z dřeva,
přesných řezbiček je třeba,
řeže z lípy, ba i z břízky,
přikusuje přitom řízky.
Přízi spřádá stařenka,
Mařka motá přadýnka.

OSLAVA MEZINÁRODNÍHO DNE VODY

22.3.2024

Kuřátka oslavila svátek vody prožitkovým učením. Nejprve si vyslechla motivační  příběh ,,O dešťové kapičce“ – o koloběhu vody v přírodě a její důležitosti, zapojili jsme i oblíbené pokusy s vodou, kde jsme si názorně ukázali skupenství vody a její vlastnosti (např. co se potopí a co ne, vypařování vody z talířku, ochutnávka sladké a slané vody – Mlýnského pramene z K. Varů, želé bonbony ve vodě – co se stane, čistá a znečištěná voda – život v ní apod. Vytvořili jsme společně velkou dešťovou kapku – pozorně jsme sledovali, jak se barvy vpíjí do mokrého podkladu a  kaňky jsme rozfoukali pomocí brček. Na hranou hudbu jsme pohybově ztvárnili  jak teče voda v potůčku a jak v řece. Na vycházku jsme se vydali na most k řece Ohři a z bezpečného místa sledovali její rozvodněný tok.

MEDVÍDCI OBJEVUJÍ JARO V LESE

21.3. je Světový den lesů a my jsme ho samozřejmě oslavili v nedalekém lese.

Pozorovali jsme, jak se probouzí jaro, pozorovali jsme, jak vylézají rostliny a lístky stromů, hledali první probuzený hmyz a vypracovali jsme lesní pozorovací úkol. Také jsme si pohráli na hřišti Ferdy mravence a dosyta se vyběhali.

JAK ŽABIČKY PŘIVÍTALY JARO

V březnu se již v přírodě i ve školce začaly objevovat první známky jara. Protože jsme se na něj všichni moc těšili, rozhodli jsme se jeho příchod oslavit. Malovali jsme vajíčka, sázeli osení, zahráli si pohybové hry, např. hru „Zajíček v své jamce“, zpívali jsme jarní písničky. Paní učitelky připravily pro děti „Jarní procházku s úkoly“.  Kdo správně úkoly splnil, na toho čekala malá sladká odměna.

Na zahradě jsme se snažili přivolat dlouho očekávané jaro, uvidíme, zda se nám to podařilo?!

JAK ČMELÁČEK VÍTAL JARO

Pohádkový Kvítek Vítek ví, jak zajistit hezké počasí a dobrou náladu. V měsíci březen nás opět potěšil svojí návštěvou v  mateřské škole. Nechyběl radostný tanec, zpěv a poutavý příběh.

NÁVŠTĚVA ŠKOLY J. A. KOMENSKÉHO

Předškoláci ze třídy Berušek a Medvídků šli na návštěvu do základní školy, kam většina dětí bude od září chodit.

U dveří nás mile pozdravila paní ředitelka a zavedla nás do 1.B., kde si nás převzala třídní paní učitelka. Většina dětí, které navštěvovaly naší školku se učily v hodině českého jazyka nové písmenko Ř. Předškoláčci se aktivně zapojili a vyzkoušeli si práci s interaktivní tabulí. Paní učitelka ve škole děti moc pochválila.

Poté jsme šli všichni do školní družiny a plnili aktivity, které si pro nás připravila paní vychovatelka.

Dopoledne se nám moc líbilo a po prázdninách hurá, do školy!

Týden v ledovém království

Začátkem března si děti z Kuřátek užívaly dne s pohádkovými postavami z oblíbeného filmu Ledové království. Nejdříve jsme se všemi dětmi ledové království postavili a pak si děti přinášely z domova vše, co se tohoto tématu týkalo plyšáky, panenky, šaty, knihy, ledový zámek..)

Děti byly nadšené a celý týden o ničem jiném nemluvily. Každý den jsme četli z knih, které děti donesly. Poznávali a popisovali jsme známe postavy – např. Annu, Elzu, Olafa, Kristoffa ..

Závěrem si každý vyrobil svou oblíbenou postavičku

Kuřátka cestují za eskymáky a polárními zvířaty

V průběhu února jsme s dětmi putovali za zvířátky na severní pól. Nejdříve jsme si postavili v naší třídě eskymácké iglú a děti si přinesly plyšáky polárních zvířat (lední medvědy, tučňáky, polární lišky, tuleně, mrože…) Učili jsme se o životě eskymáků na ledu a na sněhu, co dělají celý den a čím se živí. Děti si každý den v iglú hrály a zároveň poznávaly polární zvířátka. Průběžně jsme si prohlíželi encyklopedie a knihy na toto téma. Koncem týdne jsme si vyrobili papírové eskymáky a iglú.

Medvídci pečou housky, uštipují kousky…

Jak jinak dětem představit pekařské řemeslo, než je nechat upéct si své vlastní housky! A že se jim povedly!

Všechny děti si vyhrnuly rukávy a pustili jsme se do práce. A tak se přisypávala mouka, rozdrobilo droždí, přidávala voda, olej, cukr a sůl a míchalo a bagrovalo a hnětlo těsto, aby bylo takové, jaké má na křupavé housky být. Když těsto bylo hotové, rozdělili jsme ho a každý dostal kousek, ze kterého si upletl svou housku ze třech žížalek a posypal si ji semínky.

Děti si zabalené housky odpoledne odnesly pyšně domů…

NÁVŠTĚVA KAMENNÉHO DIVADLA
aneb Medvídci a Berušky v Husovce
26.2.2024

Vodníček Pačísek bydlí u svého rybníčka a rozsvěcuje hvězdičky. To aby žabky viděly na nástroje, celičký žabí sbor tam totiž na nástroje hraje. Pačísek se z turisty ztraceného rádia dozví, že se ve městě bude konat soutěž ve zpěvu a protože rád zpívá, přihlásí se, vyhraje a zpychne. Ve velkém světě města je slavný a zapomene na rybníček. O ten se teď nikdo nestará a turisté dělají nepořádek. Naštěstí však včas na svůj omyl přijde a zpátky k rybníčku se vrátí a může všechny mladé žabičky učit zpívat podle not, které si s sebou z města přinese. Pohádka má lehký podtext environmentálně orientované výchovy, intermezza vedou děti ke správnému způsobu uchopení třídění domácího odpadu (text KHD).

Představení se nám moc líbilo, všichni jsme se dobře pobavili.

ÚNOR – měsíc veselí a karnevalů

V dřívějších dobách se prý říkávalo, že rok má pět období: jaro, léto, podzim, zimu a masopust.  Masopust je zvláštní období, kdy vládne zima, ale ve vzduchu je už cítit příslib jara. Snažíme se dětem přiblížit české tradice a masopustní období je u dětí velmi oblíbené. Bílou barvu vystřídá záplava barev. Mateřská škola se převleče do pestrobarevného kabátku. Děti pracují na výrobě masek. Zpíváme si rozverné písně a hrajeme na hudební nástroje. Téma masopustu uzavřeme masopustním průvodem maškar, který pořádáme již několikátým rokem. Na závěr obchůzky děti dostanou od kuchařek výslužku v podobě domácích křupavých vdolečků.

Děkujeme rodičům, kteří se do průvodu zapojili, z akce vzniklo pěkné video, které brzy zveřejníme.

 

JAK SE METEOR NOTÁM NAUČIL

Volně navazující pohádka seznamující děti s proměnami, kterými příroda prochází v ročním cyklu.

Vtipné a poučné představení plné radostných písniček. Děkujeme!

SFÉRICKÉ KINO

V únoru naši školku po roce opět navštívilo kouzelné sférické kino. Děti ze všech tříd měly možnost se podívat na krásně zpracované pohádky, které byly všude kolem nás, protože jsme se nacházeli uprostřed veliké nafukovací kopule.

Všichni jsme si tento den moc užili a těšíme se, až budeme mít tuto příležitost znovu.

Medvídci v lékárně

Ve středu 7.2.2024 navštívily děti ze třídy Medvídků, v rámci našeho 14-ti denního tématu – Moje tělo a zdraví, Ústavní lékárnu v Karlovarské krajské nemocnici, kde se dozvěděly spoustu nových informací. Mohly se také podívat na místa, kam běžně smí pouze lékárníci a zaměstnanci lékárny. A tak viděly, jak a kde se uskladňují léky, mastičky a sirupy a také místo, kde se tyto léky připravují dle receptu od lékaře. Viděli jsme také, jak se míchají různé roztoky, mastě a jak se vyrábí čípky. Na závěr děti dostaly vitamínové lízátko, omalovánku a my jsme na oplátku tamější lékárně darovali naše nakreslené obrázky.

Mnohokrát děkujeme velice milým a ochotným lékárnicím, které si na nás udělaly čas a vše ukázaly a trpělivě dětem vysvětlily.

PTÁCI V ZIMĚ | Žabičky

První kalendářní měsíc jsme si u nejmenších dětí povídali o ptačích kamarádech a jejich žití v zimě. Při výtvarné výchově se nám podařilo krásné umělecké dílo, které nám zkrášluje schodiště mateřské školy. Ve třídě jsme si zase postavili krmítka z kostek a děti do nich nosily zobání. Následně, pro ptactvo, vytvořily hostinu v podobě řetízku z jablíček.

V rámci třídního projektu ve spolupráci s rodinou, děti přinesly pro ptačí návštěvníky z domova vlastnoručně vyrobené, nebo zakoupené lojové koule se semeny, které jsme společně zavěsili na stromy a keře v celém areálu mateřské školy.

V naší školce se musí vážně líbit každému!

Děkujeme rodičům za přinesené ptačí zobání!

ZIMNÍ RADOVÁNKY | Berušky

Letošní zima dětem nadělila nejen hodně slunečných mrazivých dní, ale také dostatek sněhu ve, kterém mohly děti na zahradě dovádět, stavět sněhuláky, koulovat se a pozorovat stopy.

Mrazivé počasí jsme vyžili k pokusům s vodou a pozorováním zamrzlých ploch a útvarů.

Děti si prožitkovým učením vyzkoušely zapouštět barvu do zmrzlých báboviček a měly tak možnost pozorovat jak se v ledu barvy míchají a jak se z ledu stává obarvená voda. Prožily u toho spoustu legrace a barvu měly všude.

Nezapomněli jsme v tomto zimním období ani na naše ptáčky, co zde přezimují. Společně jsme jim vyrobili ptačí budku a dobrou hostinu v podobě jablek se slunečnicí, které jsme různě zavěsili na školní zahradě.

CVIČENÍ V CARPE DIEM  | Berušky

V 1. pololetí jsme s dětmi chodili cvičit do sálu v Lidické ulici. Proběhlo 10 lekcí, ve kterých se děti učily zvládat základní pohybové dovednosti, zdolávat překážky, doprovázet pohyb zpěvem, zvládat prostorovou orientaci (pohybové hry, soutěže, překážkové dráhy).

Děti se naučily zvládat taneční pásmo a zapamatovat si jednoduchou choreografii. Taneček byl překvapením pro rodiče na vánočním posezení.

V pohybových hrách se děti učily dodržovat pravidla, cvičit ve dvojicích a spolupracovat. Hodiny byly pestré, rozmanité a pro děti zábavné.

Protože se děti na cvičení vždy těšily, radovaly se ze svých úspěchů, naplánovali jsme si další lekce na jaro.

NAŠE PRVNÍ BESÍDKA

Dne 23.1.2024 se ve třídě Žabiček uskutečnila naše první malá besídka, která byla spojená s dílničkami. Ukázali jsme rodičům básničky a písničku, které jsme se naučili a poté si společně vyrobili tučňáky a sněžítka. Všichni jsme si tento den moc užili a už se těšíme na další setkání.

HRAJEME A UČÍME SE S AJAXEM

Ve spolupráci s Městskou policií Karlovy Vary jsme pro naše nejmenší – Kuřátka a Žabičky,  objednali preventivně výchovnou besedu, jejichž cílem je budování důvěry dětí ke strážníkům městské policie a seznámení se základními pravidly bezpečného chování.

Děti za pozornost obdržely od strážnice dárek v podobě bezpečnostní nálepky na bundu, či batoh.

Včas umět a znát, je napořád!

NOVOROČNÍ DÍLNY S RODIČI

Kuřátka

Do nového roku jsme radostně vykročili pravou nohou a při jednom lednovém odpoledni jsme se setkali v MŠ s rodiči dětí, kde maminkám a tatínkům děti předvedly krátké kulturní vystoupení. V druhé půli slavnostního odpoledne jsme se všichni společně vrhli do tvoření sněhových vloček, ptáčků a ptačích krmítek z použitých hrnečků.

Program nás všechny moc bavil a nikomu se nechtělo z MŠ domů a to i přesto, že za okny byla už tma.

Velmi děkujeme rodičům za pohoštění. Naši odměnou pro Vás bude video, které zveřejníme na web. stránkách. Těšte se!

Chumelí se, vítr hvízdá, sýkorka se dívá z hnízda,
v zimě není jídla dost, zem je zmrzlá jako kost.
Prosím pěkně milá dítka, nasypte mi do krmítka.

V rámci našeho EVVO projektu jsme se s Medvídky rozhodli, že vytvoříme neobvyklá krmítka pro ptáčky. Na výrobu jsme použili ptačí zob, dýňová, lněná a slunečnicová semínka, která jsme nasypali do rozpuštěného tuku. Touto hmotou jsme pak plnili ruličky a ze zbytku hmoty jsme ,,uplácali´´ koule. Naše výtvory jsme nechali zatuhnout a s dětmi jsme je zavěsili na větvičky stromů na naší zahradě. Nezapomněli jsme ani na zvířátka v lese a zanesli jsme jim mrkvičky a jablíčka, které donesly děti.

Děkujeme všem rodičům a dětem za donesené dobroty pro zvířátka.

ZIMNÍ KINO

V lednu jsme pro děti připravili zimní projekci, která se tradičně uspořádala v tělocvičně naší mateřské školy. Povánoční atmosféru umocnily oblíbené klasické české pohádky.

PYŽAMOVÝ DEN

Venku zima a mráz, doma teplo a útulno, člověku se ani nechce ráno vylézat z postele a pyžama. Takovému dni se říká ´´Pyžamový´´. V naší třídě Medvídků jsme ve středu 17.1.2024 měli také Pyžamový den, ale ten vypadal úplně jinak.  Všichni, kdo přišli ten den do školky, měli na sobě pyžamo: děti, paní učitelky i paní asistentka, ale nikdo nelenošil, právě naopak. Od rána jsme hráli hry a soutěže, tancovali, zahráli si polštářovou bitvu a skvěle se všichni bavili. Náš den jsme zakončili chutným popcornem, dobrotami a promítáním pohádek v improvizovaném školkovém kině.

Děkujeme rodičům za výbornou spolupráci!

ZIMNÍ OLYMPIÁDA - BERUŠKY

V úterý 16.1.2024 jsme uspořádali zimní olympijské hry v naší tělocvičně a na naší školní zahradě. V průběhu 14 dnů jsme se na olympiádu připravovali a seznámili jsme se s disciplínami a symboly her.

Olympiádu jsme zahájili nástupem závodníků na olympijskou hymnu a s naší českou vlajkou. Následně si děti vyzkoušely jednotlivé disciplíny, jako je biatlon, krasobruslení, sjezd na lyžích, hokej a další.

Zimní olympijské hry jsme ukončili vyhlášením vítězů, děti byly odměněny medailí a sladkostí. Dnes nám přálo počasí a tak se poslední závod uskutečnil venku na sněhu. Děti závodily v bobování a všichni jsme si to moc užili.

A ve čtvrtek se těšíme na bruslení do KV Areny!

ZAČÍNÁME BRUSLIT

Od 11. 1. 2024 jsme začali s předškolními dětmi z Berušek a Medvídků chodit bruslit na zimní stadion do KV Areny. Jak správně bruslit, padat a užít si hry na bruslích učí děti trenér. Děti mají k dispozici hrazdičky, při prvních krůčcích tak získají jistotu, zbaví se strachu z neznámého pohybu. Pár dětí už bruslit umí a ukázaly nám, co vše dovedou. Některé děti stály na bruslích poprvé, ale i přesto si bruslení užily.

Věříme, že se všem na prvním bruslení líbilo a postupem času z nich budou šikovní bruslaři.

S OTEVŘENOU NÁRUČÍ VÍTÁME V MŠ DIVADLO DĚTÍ

V druhém pololetí se budeme s KHD vídat častěji. Herci mají vždy pro děti připravený moc pěkný hudebně vzdělávací program, vážící se vždy k ročnímu období. Všechna představení jsou pro děti zdarma a hradí jej MMKV.

V nadcházejících měsících si divadlo pro malé publikum přichystalo:

  • 1/24 Jak mráz s fujavicí ostrouhali
  • 2/24 Jak se Meteor notám naučil
  • 3/24 Jak čmeláček vítal jaro
  • 4/24 Kterak potůček Káču až k moři dovedl

Na každé představení se velmi těšíme, protože předem víme, že nás svojí kvalitou nezklame.

MYSLÍME NA LESNÍ ZVĚŘ

V mrazivém prosinci jsme odnesli do lesa zbytek kaštanů, co nám zde zbyl ještě ze společného sběru. Nuž, hostina může začít! J

VODNÍ PTACTVO V ZIMĚ

Na nedaleký rybníček chodíme s dětmi přikrmovat kachny. Na školkovém plotě jsme pro veřejnost vyvěsili obrazový materiál s doporučením, čím správně ptáky a zvířata v zimě přikrmovat. Mějme na paměti, že nevhodnou potravou můžeme zvířatům spíše uškodit, než přilepšit.

 

MIKULÁŠ PŘIŠEL S ČERTEM NA KOLÁČ

Po roce nás opět v mateřské škole navštívil čert, Mikuláš a anděl. Tato trojice, za hlasitého řinčení, obešla všechny třídy, kde jim děti zazpívaly a zarecitovaly. Odměnou pro všechny byla laskomina od anděla. Všichni děti byly celý rok hodné, neboť nikdo z nich nedostal od čerta uhlí.

Tak zase za rok, ahoj! J

MEDVÍDCI V SOLNÉ JESKYNI

Třída medvídků navštěvovala solnou jeskyni pravidelně každý čtvrtek celé první pololetí. Návštěvy jsme si vždy moc užili, součástí byla hlavně relaxace a poslech pohádek, správné dýchání a v neposlední řadě také hrátky se solí. Jsme rádi, že jsme měli možnost solnou jeskyni navštěvovat, bylo to pro děti krásné zpestření týdne. Pobyt v solné jeskyni byl zároveň součástí našeho třídního projektu „Jsem zdravý jako rybička”.

NÁVŠTĚVA MĚSTSKÉ KNIHOVNY - BERUŠKY

V úterý jsme se vydali na exkurzi do Městské knihovny I. P. Pavlova. Seznámili jsme se s prostorami knihovny a pravidly,  která se v knihovně dodržují. Paní knihovnice pro nás měla připravený program spojený s nadcházejícími Vánoci a Mikulášem. Děti si vyrobily řetěz z proužků papíru, kterými ozdobily stromeček v knihovně, připomněly si vánoční tradice a příběh o Ježíškovi s obrazovým materiálem.

Na závěr jsme si všichni společně mohli v relaxačních koutcích prohlížet knížky dle vlastního výběru. Děti ve skupinkách si společně nad obrázky povídaly a rozvíjely tak hravou formou jazykové dovednosti.

Všechny nás potěšila pochvala od paní knihovnice za slušné chování a za pozornost.

Návštěva se nám líbila a na jaře se těšíme na viděnou. Naší odměnou byla pohádková procházka zasněženým městem.

ZIMNÍ RADOVÁNKY S MEDVÍDKY

Začátkem prosince napadl první letošní sníh. Sněhovou nadílku jsme si šli užít do lesa mezi stromy a s sebou jsme vzali zbytek kaštanů a velkou dýni pro zvířata. Cestou zpátky jsme se pořádně vydováděli v čerstvých sněhových peřinách! …kéž by sníh vydržel až do Vánoc!

PODZIMNÍ PROCHÁZKA

LOUČENÍ SE SKŘÍTKEM PODZIMNÍČKEM

Koncem listopadu jsme se vydali se skřítkem Podzimníčkem do blízkého lesa za velkým dobrodružstvím. Při procházce jsme si povídali o přírodě, která se pomalu chystá na zimu a o zvířátkách, která se chystají k zimnímu spánku. Spolu se skřítkem jsme plnili nejrůznější úkoly. S dětmi jsme si procházku moc užili a skřítek se na nás bude těšit zase na jaře.

Společným kouzlem jsme uspali les!

SPORTOVNÍ DOPOLEDNE U KUŘÁTEK

Dne 22.11.2023 nás navštívil v MŠ PAN Grundler – trenér karlovarského florbalu. Připravil pro děti pestrý program skupinových a pohybových her a soutěží. Děti hrály přetahovanou, kolíčkovanou, hrály pohybové hry s míči a také si vyzkoušely florbal.

Procvičily si prostorovou orientaci, pohyb ve skupině i zdravou soutěživost. Dopoledne jsme si všichni užili a těšíme se na další jarní setkání.

DRAKIÁDA VE TŘÍDĚ KUŘÁTEK

V týdnu od 13.-16.11.2023 proběhla v naší třídě Drakiáda. V průběhu týdne jsme dráčky vyráběli, četli jsme příběhy na pokračování ,,Honzík pouští draka“ a pak už jsme jen čekali na příznivý větrný den. V úterý 14.11.2023 jsme vyrazili na hřiště za školku a pouštěli jsme draky ve skupinách. Děti byly nadšené a zpříjemnily si tak pochmurné dny, kdy nám počasí moc nepřálo. Příští rok si tuto záživnou akci chceme zopakovat a přizveme ke spolupráci i rodiče.

VZÁCNÁ NÁVŠTĚVA

V polovině listopadu nás v mateřské škole navštívil ježek, kterého přivezla paní ze záchranné stanice.  Dozvěděli jsme se o ježcích spoustu zajímavého, např. jak přečkají dlouhou zimu. Ježek byl hodný, krotký, nechal se od všech pohladit a za odměnu dostal domů od dětí něco dobrého (kočičí kapsičky) na zub.

Bodlinka nám svou milou návštěvou zpestřil dopoledne v naší školce.

Sv. Martin v MŠ

Letos stejně, jako vloni, přijel Martin na svém koni.

Všude by byl smích, kdyby přivez sníh.

Bojím se mámo, bojím se táto,

že nám i letos přiveze bláto.

Minulý týden jsme se věnovali tématu sv. Martina – děti se seznámily s legendou a pak následovaly dny plné kreslení, lepení, vystřihování, vyráběly podkovičky, zpívaly písničky a dramatizovaly pohádku. Zakončení tohoto týdne mělo vyvrcholit pondělním průvodem. Jelikož nám ale nepřálo počasí a průvod nemohl být uskutečněn, vydaly se děti dopoledne za světel lucerniček a lampionů na cestu sv. Martina v naší školce. Poté je přišel pozdravit sám svatý Martin, který ačkoli nepřivezl první sníh, dětem způsobil velkou radost. Na video z akce se můžete podívat na našich webových stránkách.

Děkujeme rodičům a dětem, kteří se podíleli na výrobě lucerniček k této akci, které nám zdobily hlavní chodbu školky. Každá lucernička byla nádherná a originální. Těšíme se na další spolupráci s nimi a jejich nápaditými a originálními výtvory.

MUZIKOTERAPIE ANEB HUDBA SRDCEM S JANAN

Děti ze všech tříd měly možnost se seznámit s velmi zajímavou hudební akcí, kterou vedla paní Janan. Měla s sebou spoustu různě velikých tašek a všechny děti byly zvědavé, co z toho všeho bude. Paní postupně všechny tašky vybalovala a dětem se rozsvítila očička. Janan s sebou přivezla hudební nástroje. Vzhledem k tomu, že hudební nástroje používáme ve školce celkem pravidelně, je pravda, že některé již dobře znají. Ale spoustu dalších nástrojů děti viděly poprvé a také si poprvé mohly na tyto nástroje sáhnout a na některé dokonce zahrát. Děti si mohly vyzkoušet hru na velké bubny djembe, každý měl k dispozici vlastní buben, dále si poslechly, jak zní velký šamanský buben, zvonkohra, žabky, mohly si sáhnout na zvuk dešťové hole, relaxovat při zvuku tibetských misek, také si poslechly autentický zvuk australského nástroje didžerida. Společně pak spolu komunikovaly pomocí bubnů djambe, což se jim velmi povedlo. Měly jsme krásné dopoledne plné hudby, zvuků, hudebních her a společného souznění.

BERUŠKY SE UČÍ HRÁT FLORBAL

8.11. 2023

Pod vedením karlovarského florbalového týmu se děti hravou formou seznámily se základy florbalových dovedností. Na úvod se děti rozehřály a poté se rozdělily do dvou skupin. Pomocí zajímavého sportovního náčiní se děti učily postřehu, rychlosti, spolupráci a pohybovat se bezpečně ve skupině dětí.

Na závěr dostal každý florbalovou hokejku a ve skupinkách si Berušky vyzkoušely hru proti trenérům. Všichni jsme si dopoledne moc užili a domluvili jsme si další termín návštěvy!

Beseda s Městskou policií

V úterý 7.11.2023 v dopoledních hodinách, se děti ze třídy Medvídků a Berušek setkaly v mateřské škole se strážnicí městské policie Karlovy Vary.

Pomocí besedy, která byla směrována na prevenci a bezpečnost, se děti dozvěděly, jak se správně chovat v přírodě, na co si dát pozor v parku, na pískovišti, jak se správně chovat u silnice a na přechodu a také o ,,hrozícím nebezpečí od cizích lidí´´.

P. strážnice také děti seznámila s její prací, s vybavením, ochrannými pomůckami, uniformou a výstrojí. Názorně ukázala, jak při své práci zasahuje, jak se používají pouta, teleskopický obušek a děti viděly i repliku služební zbraně. Vše si mohly také osahat a vyzkoušet.

STRAŠIDLENÍ S BÍLOU PANÍ

Přiznáme se, že nejsme moc zastánci anglosaského lidového svátku zvaném Halloween. V ČR se však chtě nechtě, zejména mezi dětmi, dostává velké oblibě. A tak jsme alespoň tento svátek   ,,počeštili“ tím, že jsme do něho vpasovali Bílou paní. Poslední říjnový den se v mateřské škole strašilo, tančilo, soutěžilo a čarovalo!

Tímto bychom chtěli moc poděkovat p. Dostálové, která pro děti na chodbě MŠ naaranžovala strašidláckou výzdobu, kterou můžete, jako ostatní věci, shlédnout ve video záložce na webu 1.MŠ.

BABÍ LÉTO A KUŘÁTKA

Děti jsme seznámili s babím létem. S obdobím, kdy se kolem nás všude tvoří pavučiny. V průběhu tématu jsme si pavoučky vyrobili z prázdných PET lahví a zavěsili je do nachystané obří pavučiny na školní zahradě. Do interiéru školky jsme si vytvořili malé pavučiny za pomocí drobného písku (šlo by i z mouky), který se uchytil na lepidlem předkreslené šabloně - pavučině.  V říjnu jsme si na vycházkách všímali počasí, měnící se přírody, hrály s přírodninami a s nadšením jsme sbírali spadané barevné listy. Z domova děti přinesly listy již vylisované, ale i v  mateřské škole jsme si zkusili vylisovat pár listů a sledovat celý proces sušení. Z vylisovaných listů a květů děti vytvořily pestré mandaly, které jsme společně zalaminovali a rozvěsili do oken na hlavní chodbě MŠ. Z čerstvých přírodnin děti ještě udělaly velkou plošnou mandalu, z které se příchozí mohli radovat u vchodu do areálu mateřské školy.

PODZIMNÍ DÝŇOVÉ TVOŘENÍ U ŽABIČEK

K podzimu dýně neodmyslitelně patří. Ať už slavíte Halloween a nebo ne - dlabaní a zdobení dýní děti nesmírně baví.

Rozmanitost, bohatost a barevnost přírody okolo nás v období nastupujícího podzimu si děti připomněly a snad i užily při tvoření ozdobných dýní.  S dětmi jsme v dopoledních hodinách tvořily z dýní vtipné postavičky, strašáky. Samotné zdobení bylo trochu náročnější na jemnou motoriku ruky. Děti si samy vybíraly, čím svoji dýni ozdobí, a s větší či menší dopomocí se jim povedly opravdu zdařilé kousky

DEN STROMŮ - BERUŠKY

říjen je dnem stromů. Již od rána si tento svátek děti připomněly prohlížením encyklopedií o přírodě a společně jsme si povídali o tom, proč jsou pro nás stromy důležité. Technikou tupování si děti vytvořily podzimní stromy a zazpívaly písničku o STROMECH od p. Svěráka a p. Uhlíře. Ani typické sychravé podzimní počasí nás neodradilo od procházky k lesu. Cestou jsme sbírali různé druhy listí, které jsme přiřazovali ke správnému stromu a ve dvojicích jsme je poté navlékali na drátek. Děti si s vyrobenou podzimní parádou hrály, běhaly a pozorovaly jak se točí v podzimním větru. Na závěr jsme vyzdobili plot školního hřiště. Hlavním cílem bylo u dětí rozvíjet kladný a ohleduplný vztah k přírodě.

BRAMBORIÁDA

Ve třídě Žabiček jsme celý týden věnovali ovoci a zelenině a speciálně jsme se zaměřili na jeden druh, který všichni dobře známe: na brambory. Společně jsme si je vykopali na naší zahradě, kde nám vyrostli před noc v pískovišti! J Zkoumali jsme je lupou a vyrobili si krásné ježky, které můžete spatřit u hlavního vchodu do naší Kouzelné školičky.

Sportovní dopoledne s trenéry florbalu

V pátek 13.10. Medvídci strávili dopoledne na našem školním hřišti. Pod vedením zkušených trenérů z Florbal Vary si mohli vyzkoušet, jak se správně zachází s florbalkou, plnili různé disciplíny, hráli hry a měli možnost dát gól do brány. Bylo to velmi zábavné a příjemně strávené dopoledne.

Mockrát děkujeme p. Grundlerovi za umožnění a vedení této skvělé sportovní akce.

Pohádkové soutěžení

V rámci 1. Karlovarského filmového festivalu pohádek jsme se celá třída Berušek a Medvídků zapojili do výtvarné soutěže. Jednalo se o soutěž pohádkových postav vyrobené dětmi.  Děti se společně domluvily, jaká pohádková postava to bude a pak už s dopomocí p. učitelek začaly tvořit.

Hotové obrázky budou po dobu festivalu vystavené v Kině Drahomíra. My už se těšíme, až uvidíme výrobky ostatních dětí a společně si užijeme pohádkové promítání.

A i když ještě nevíme, jak jsme v soutěži uspěli, můžete se zatím podívat na naše obrázky.

MEDVÍDCI PEČOU JABLEČNÉ TAŠTIČKY

Naši malí šikulové z Medvídků již ví, jak upéci voňavé jablečné šátečky. Děti nastrouhaly jablíčka, přidaly skořici a cukr, zabalily do těsta a na upečené dobrotě si pak všichni pochutnaly.

JABLÍČKOVÝ TÝDEN

S předškoláčky jsme si užili celý týden jablíčkohraní. Jablíčka jsme poznávali hmatem, čichem, ochutnávali jsme je, vyráběli jsme koš plný jablek, jablka z pet lahve, nebo třeba červíka Pepíka. Naučili jsme se tančit taneček mazurku na píseň MĚLA BABKA ČTYŘI JABKA a rozvíjeli jsme také předmatematické představy (počty, malé x velké, skládání dle předlohy...). Na závěr týdne jsme si sami upekli výborný štrúdl - každý si nastrouhal jablíčka, posypal skořicí a natřel štrúdlík vajíčkem.  Dětem se opravdu moc povedl a všichni jsme si na něm pochutnali.

VÝLET DO BOTANICKÉ ZAHRADY - MOŠTOVÁNÍ

V rámci 14ti denního projektu JABLÍČKOHRANÍ jsme si naplánovali výlet do bečovské botanické zahrady s programem moštování. Děti se prožitkovým učením dozvěděly spoustu zajímavostí o jablku, plnily úkoly rozmístěné po botanické zahradě a poznávaly krásy podzimní přírody. Na závěr si děti vyzkoušely vyrobit svůj vlastní mošt. Nejdříve jsme pečlivě vybírali jablíčka a potom jsme drtili a lisovali o sto šest. Přitom jsme zjistili, že je to pěkná dřina, ale všechny nás to moc bavilo a každý přiložil ruku k dílu. 🙂

Velkou odměnou nám byl výborný, slaďoučký mošt se kterým jsme si všichni společně připili NA ZDRAVÍ!

Těšíme se na další zážitky spojené s tímto kouzelným místem.

TO VÁM BYLA LEGRACE-OCHUTNÁVALI JSME OVOCE!

Ve čtvrtek 5.10. 2023 žabičky poznávaly ovoce.
Po poznávání známých druhů, povídání si o nich, jsme přešli k ochutnávce poslepu.
Děti si nejdříve přivoněly a potom ochutnaly kousek, který přiřadily k danému ovoci. Poznávání se jim dařilo a zároveň zjišťovaly, že ovoce znají například v podobě svačinek. Pak se pustily do velkého rautu, kde jsme všichni společně ochutnávali a ochutnávali…Jůůů, to vám byla vitamínová bomba!

DIVADLO ŠAPITÓ

V říjnu nás přijelo do mateřské školy potěšit divadlo s nádechem cirkusu jehož obsahem bylo žonglování, akrobacie, triky, hudba a pořádná hrst humoru!

ZÁŘÍ U NEJMENŠÍCH

Ve školce si žabky hrají, povídají a venku všechno prozkoumají.

I když máme malé nožičky, jsme šikovné žabičky a první procházku a průzkum okolí jsme zvládly na jedničku.

Začínáme si zvykat na nové prostředí, nové kamarády a paní učitelky. Bude se nám tady líbit, uvidíte, maminky! Za krátko se nám nebude chtít ani domů!

MY JSME MALÁ KUŘÁTKA, PARTA JEDNA POHÁDKA!

Září v MŠ máme téměř za sebou. Většina z nás přešla z loňských Žabiček a tak už se troufale považujeme za mazáky! Vše, co jsme během prázdnin zapomněly, jsme si zopakovaly. Také jsme si nacvičily evakuační opuštění budovy – to vám byla legrace, když jsme stály před budovou v bačkůrkách! Návštěva školkové tělocvičny nás moc baví, můžeme si tady pořádně zacvičit ale i zakřičet! Rodiče mohou na nástěnkách obdivovat naše nové výtvory, činily jsme se, pravda. Ve třídě máme i nové kamarády, snažíme se je vzít do party, hrát a povídat si s nimi. Zkrátka, ve školce je to prima, těšíme se na další společné zážitky!

Vaše děti z Kuřátek

MY JSME TŘÍDA MEDVÍDKŮ

 V měsíci září jsme se převážně seznamovali, vyprávěli si zážitky z prázdnin a v neposlední řadě také opakovali třídní pravidla a snažili jsme se vytvářet ve třídě prostředí do kterého se děti rády vrací.

Hlavní náplní našich výtvarných činností byla výroba pohádkové postavičky Racochejla, kterou přispějeme do soutěže pořádané kinem Drahomíra. Nedílnou součástí je samozřejmě oblíbené každodenní cvičení, návštěvy tělocvičny, básničky, písničky a říkanky.

S dětmi jsme také navštívili lesní hřiště Ferda, kde se nám moc líbilo a určitě se tam budeme rádi vracet a zkoumat krásy a tajemství přilehlého lesa!

Vypracovaly: paní učitelky z Medvídků

 

 ACH TEN ČAS TAK RYCHLE LETÍ…UŽ JSME VÁŽNĚ VELKÉ DĚTI!

Tento školní rok je pro děti ze třídy Berušek již posledním. Abychom si to hezky užili, připravili jsme si pro ně spoustu aktivit po celý školní rok. V září jsme navázali na zavedenou spolupráci s FC Slavia a docházíme na tamější hřiště, kde se děti budou učit základním pohybovým dovednostem, zvládat prostorovou orientaci, prožívat radost ze zvládnutého a dodržovat pravidla her.

Těšíme se na vaší spolupráci a po celý školní rok se budeme snažit, aby se děti cítily ve školce spokojené a měly na co vzpomínat.

Zdraví paní učitelky Jítuška a Maruška