Komenského 7, příspěvková organizace

KRONIKA

ŠKOLNÍ ROK 2023 - 2024

VZÁCNÁ NÁVŠTĚVA

V polovině listopadu nás v mateřské škole navštívil ježek, kterého přivezla paní ze záchranné stanice.  Dozvěděli jsme se o ježcích spoustu zajímavého, např. jak přečkají dlouhou zimu. Ježek byl hodný, krotký, nechal se od všech pohladit a za odměnu dostal domů od dětí něco dobrého (kočičí kapsičky) na zub.

Bodlinka nám svou milou návštěvou zpestřil dopoledne v naší školce.

Sv. Martin v MŠ

Letos stejně, jako vloni, přijel Martin na svém koni.

Všude by byl smích, kdyby přivez sníh.

Bojím se mámo, bojím se táto,

že nám i letos přiveze bláto.

Minulý týden jsme se věnovali tématu sv. Martina – děti se seznámily s legendou a pak následovaly dny plné kreslení, lepení, vystřihování, vyráběly podkovičky, zpívaly písničky a dramatizovaly pohádku. Zakončení tohoto týdne mělo vyvrcholit pondělním průvodem. Jelikož nám ale nepřálo počasí a průvod nemohl být uskutečněn, vydaly se děti dopoledne za světel lucerniček a lampionů na cestu sv. Martina v naší školce. Poté je přišel pozdravit sám svatý Martin, který ačkoli nepřivezl první sníh, dětem způsobil velkou radost. Na video z akce se můžete podívat na našich webových stránkách.

Děkujeme rodičům a dětem, kteří se podíleli na výrobě lucerniček k této akci, které nám zdobily hlavní chodbu školky. Každá lucernička byla nádherná a originální. Těšíme se na další spolupráci s nimi a jejich nápaditými a originálními výtvory.

MUZIKOTERAPIE ANEB HUDBA SRDCEM S JANAN

Děti ze všech tříd měly možnost se seznámit s velmi zajímavou hudební akcí, kterou vedla paní Janan. Měla s sebou spoustu různě velikých tašek a všechny děti byly zvědavé, co z toho všeho bude. Paní postupně všechny tašky vybalovala a dětem se rozsvítila očička. Janan s sebou přivezla hudební nástroje. Vzhledem k tomu, že hudební nástroje používáme ve školce celkem pravidelně, je pravda, že některé již dobře znají. Ale spoustu dalších nástrojů děti viděly poprvé a také si poprvé mohly na tyto nástroje sáhnout a na některé dokonce zahrát. Děti si mohly vyzkoušet hru na velké bubny djembe, každý měl k dispozici vlastní buben, dále si poslechly, jak zní velký šamanský buben, zvonkohra, žabky, mohly si sáhnout na zvuk dešťové hole, relaxovat při zvuku tibetských misek, také si poslechly autentický zvuk australského nástroje didžerida. Společně pak spolu komunikovaly pomocí bubnů djambe, což se jim velmi povedlo. Měly jsme krásné dopoledne plné hudby, zvuků, hudebních her a společného souznění.

BERUŠKY SE UČÍ HRÁT FLORBAL

8.11. 2023

Pod vedením karlovarského florbalového týmu se děti hravou formou seznámily se základy florbalových dovedností. Na úvod se děti rozehřály a poté se rozdělily do dvou skupin. Pomocí zajímavého sportovního náčiní se děti učily postřehu, rychlosti, spolupráci a pohybovat se bezpečně ve skupině dětí.

Na závěr dostal každý florbalovou hokejku a ve skupinkách si Berušky vyzkoušely hru proti trenérům. Všichni jsme si dopoledne moc užili a domluvili jsme si další termín návštěvy!

Beseda s Městskou policií

V úterý 7.11.2023 v dopoledních hodinách, se děti ze třídy Medvídků a Berušek setkaly v mateřské škole se strážnicí městské policie Karlovy Vary.

Pomocí besedy, která byla směrována na prevenci a bezpečnost, se děti dozvěděly, jak se správně chovat v přírodě, na co si dát pozor v parku, na pískovišti, jak se správně chovat u silnice a na přechodu a také o ,,hrozícím nebezpečí od cizích lidí´´.

P. strážnice také děti seznámila s její prací, s vybavením, ochrannými pomůckami, uniformou a výstrojí. Názorně ukázala, jak při své práci zasahuje, jak se používají pouta, teleskopický obušek a děti viděly i repliku služební zbraně. Vše si mohly také osahat a vyzkoušet.

STRAŠIDLENÍ S BÍLOU PANÍ

Přiznáme se, že nejsme moc zastánci anglosaského lidového svátku zvaném Halloween. V ČR se však chtě nechtě, zejména mezi dětmi, dostává velké oblibě. A tak jsme alespoň tento svátek   ,,počeštili“ tím, že jsme do něho vpasovali Bílou paní. Poslední říjnový den se v mateřské škole strašilo, tančilo, soutěžilo a čarovalo!

Tímto bychom chtěli moc poděkovat p. Dostálové, která pro děti na chodbě MŠ naaranžovala strašidláckou výzdobu, kterou můžete, jako ostatní věci, shlédnout ve video záložce na webu 1.MŠ.

BABÍ LÉTO A KUŘÁTKA

Děti jsme seznámili s babím létem. S obdobím, kdy se kolem nás všude tvoří pavučiny. V průběhu tématu jsme si pavoučky vyrobili z prázdných PET lahví a zavěsili je do nachystané obří pavučiny na školní zahradě. Do interiéru školky jsme si vytvořili malé pavučiny za pomocí drobného písku (šlo by i z mouky), který se uchytil na lepidlem předkreslené šabloně - pavučině.  V říjnu jsme si na vycházkách všímali počasí, měnící se přírody, hrály s přírodninami a s nadšením jsme sbírali spadané barevné listy. Z domova děti přinesly listy již vylisované, ale i v  mateřské škole jsme si zkusili vylisovat pár listů a sledovat celý proces sušení. Z vylisovaných listů a květů děti vytvořily pestré mandaly, které jsme společně zalaminovali a rozvěsili do oken na hlavní chodbě MŠ. Z čerstvých přírodnin děti ještě udělaly velkou plošnou mandalu, z které se příchozí mohli radovat u vchodu do areálu mateřské školy.

PODZIMNÍ DÝŇOVÉ TVOŘENÍ U ŽABIČEK

K podzimu dýně neodmyslitelně patří. Ať už slavíte Halloween a nebo ne - dlabaní a zdobení dýní děti nesmírně baví.

Rozmanitost, bohatost a barevnost přírody okolo nás v období nastupujícího podzimu si děti připomněly a snad i užily při tvoření ozdobných dýní.  S dětmi jsme v dopoledních hodinách tvořily z dýní vtipné postavičky, strašáky. Samotné zdobení bylo trochu náročnější na jemnou motoriku ruky. Děti si samy vybíraly, čím svoji dýni ozdobí, a s větší či menší dopomocí se jim povedly opravdu zdařilé kousky

DEN STROMŮ - BERUŠKY

říjen je dnem stromů. Již od rána si tento svátek děti připomněly prohlížením encyklopedií o přírodě a společně jsme si povídali o tom, proč jsou pro nás stromy důležité. Technikou tupování si děti vytvořily podzimní stromy a zazpívaly písničku o STROMECH od p. Svěráka a p. Uhlíře. Ani typické sychravé podzimní počasí nás neodradilo od procházky k lesu. Cestou jsme sbírali různé druhy listí, které jsme přiřazovali ke správnému stromu a ve dvojicích jsme je poté navlékali na drátek. Děti si s vyrobenou podzimní parádou hrály, běhaly a pozorovaly jak se točí v podzimním větru. Na závěr jsme vyzdobili plot školního hřiště. Hlavním cílem bylo u dětí rozvíjet kladný a ohleduplný vztah k přírodě.

BRAMBORIÁDA

Ve třídě Žabiček jsme celý týden věnovali ovoci a zelenině a speciálně jsme se zaměřili na jeden druh, který všichni dobře známe: na brambory. Společně jsme si je vykopali na naší zahradě, kde nám vyrostli před noc v pískovišti! J Zkoumali jsme je lupou a vyrobili si krásné ježky, které můžete spatřit u hlavního vchodu do naší Kouzelné školičky.

Sportovní dopoledne s trenéry florbalu

V pátek 13.10. Medvídci strávili dopoledne na našem školním hřišti. Pod vedením zkušených trenérů z Florbal Vary si mohli vyzkoušet, jak se správně zachází s florbalkou, plnili různé disciplíny, hráli hry a měli možnost dát gól do brány. Bylo to velmi zábavné a příjemně strávené dopoledne.

Mockrát děkujeme p. Grundlerovi za umožnění a vedení této skvělé sportovní akce.

Pohádkové soutěžení

V rámci 1. Karlovarského filmového festivalu pohádek jsme se celá třída Berušek a Medvídků zapojili do výtvarné soutěže. Jednalo se o soutěž pohádkových postav vyrobené dětmi.  Děti se společně domluvily, jaká pohádková postava to bude a pak už s dopomocí p. učitelek začaly tvořit.

Hotové obrázky budou po dobu festivalu vystavené v Kině Drahomíra. My už se těšíme, až uvidíme výrobky ostatních dětí a společně si užijeme pohádkové promítání.

A i když ještě nevíme, jak jsme v soutěži uspěli, můžete se zatím podívat na naše obrázky.

MEDVÍDCI PEČOU JABLEČNÉ TAŠTIČKY

Naši malí šikulové z Medvídků již ví, jak upéci voňavé jablečné šátečky. Děti nastrouhaly jablíčka, přidaly skořici a cukr, zabalily do těsta a na upečené dobrotě si pak všichni pochutnaly.

JABLÍČKOVÝ TÝDEN

S předškoláčky jsme si užili celý týden jablíčkohraní. Jablíčka jsme poznávali hmatem, čichem, ochutnávali jsme je, vyráběli jsme koš plný jablek, jablka z pet lahve, nebo třeba červíka Pepíka. Naučili jsme se tančit taneček mazurku na píseň MĚLA BABKA ČTYŘI JABKA a rozvíjeli jsme také předmatematické představy (počty, malé x velké, skládání dle předlohy...). Na závěr týdne jsme si sami upekli výborný štrúdl - každý si nastrouhal jablíčka, posypal skořicí a natřel štrúdlík vajíčkem.  Dětem se opravdu moc povedl a všichni jsme si na něm pochutnali.

VÝLET DO BOTANICKÉ ZAHRADY - MOŠTOVÁNÍ

V rámci 14ti denního projektu JABLÍČKOHRANÍ jsme si naplánovali výlet do bečovské botanické zahrady s programem moštování. Děti se prožitkovým učením dozvěděly spoustu zajímavostí o jablku, plnily úkoly rozmístěné po botanické zahradě a poznávaly krásy podzimní přírody. Na závěr si děti vyzkoušely vyrobit svůj vlastní mošt. Nejdříve jsme pečlivě vybírali jablíčka a potom jsme drtili a lisovali o sto šest. Přitom jsme zjistili, že je to pěkná dřina, ale všechny nás to moc bavilo a každý přiložil ruku k dílu. 🙂

Velkou odměnou nám byl výborný, slaďoučký mošt se kterým jsme si všichni společně připili NA ZDRAVÍ!

Těšíme se na další zážitky spojené s tímto kouzelným místem.

TO VÁM BYLA LEGRACE-OCHUTNÁVALI JSME OVOCE!

Ve čtvrtek 5.10. 2023 žabičky poznávaly ovoce.
Po poznávání známých druhů, povídání si o nich, jsme přešli k ochutnávce poslepu.
Děti si nejdříve přivoněly a potom ochutnaly kousek, který přiřadily k danému ovoci. Poznávání se jim dařilo a zároveň zjišťovaly, že ovoce znají například v podobě svačinek. Pak se pustily do velkého rautu, kde jsme všichni společně ochutnávali a ochutnávali…Jůůů, to vám byla vitamínová bomba!

DIVADLO ŠAPITÓ

V říjnu nás přijelo do mateřské školy potěšit divadlo s nádechem cirkusu jehož obsahem bylo žonglování, akrobacie, triky, hudba a pořádná hrst humoru!

ZÁŘÍ U NEJMENŠÍCH

Ve školce si žabky hrají, povídají a venku všechno prozkoumají.

I když máme malé nožičky, jsme šikovné žabičky a první procházku a průzkum okolí jsme zvládly na jedničku.

Začínáme si zvykat na nové prostředí, nové kamarády a paní učitelky. Bude se nám tady líbit, uvidíte, maminky! Za krátko se nám nebude chtít ani domů!

MY JSME MALÁ KUŘÁTKA, PARTA JEDNA POHÁDKA!

Září v MŠ máme téměř za sebou. Většina z nás přešla z loňských Žabiček a tak už se troufale považujeme za mazáky! Vše, co jsme během prázdnin zapomněly, jsme si zopakovaly. Také jsme si nacvičily evakuační opuštění budovy – to vám byla legrace, když jsme stály před budovou v bačkůrkách! Návštěva školkové tělocvičny nás moc baví, můžeme si tady pořádně zacvičit ale i zakřičet! Rodiče mohou na nástěnkách obdivovat naše nové výtvory, činily jsme se, pravda. Ve třídě máme i nové kamarády, snažíme se je vzít do party, hrát a povídat si s nimi. Zkrátka, ve školce je to prima, těšíme se na další společné zážitky!

Vaše děti z Kuřátek

MY JSME TŘÍDA MEDVÍDKŮ

 V měsíci září jsme se převážně seznamovali, vyprávěli si zážitky z prázdnin a v neposlední řadě také opakovali třídní pravidla a snažili jsme se vytvářet ve třídě prostředí do kterého se děti rády vrací.

Hlavní náplní našich výtvarných činností byla výroba pohádkové postavičky Racochejla, kterou přispějeme do soutěže pořádané kinem Drahomíra. Nedílnou součástí je samozřejmě oblíbené každodenní cvičení, návštěvy tělocvičny, básničky, písničky a říkanky.

S dětmi jsme také navštívili lesní hřiště Ferda, kde se nám moc líbilo a určitě se tam budeme rádi vracet a zkoumat krásy a tajemství přilehlého lesa!

Vypracovaly: paní učitelky z Medvídků

 

 ACH TEN ČAS TAK RYCHLE LETÍ…UŽ JSME VÁŽNĚ VELKÉ DĚTI!

Tento školní rok je pro děti ze třídy Berušek již posledním. Abychom si to hezky užili, připravili jsme si pro ně spoustu aktivit po celý školní rok. V září jsme navázali na zavedenou spolupráci s FC Slavia a docházíme na tamější hřiště, kde se děti budou učit základním pohybovým dovednostem, zvládat prostorovou orientaci, prožívat radost ze zvládnutého a dodržovat pravidla her.

Těšíme se na vaší spolupráci a po celý školní rok se budeme snažit, aby se děti cítily ve školce spokojené a měly na co vzpomínat.

Zdraví paní učitelky Jítuška a Maruška