Komenského 7, příspěvková organizace

V této záložce najdete zhodnocení proběhlých akcí.

Indiánský den

23. června jsme se sešli, abychom si zařádili trochu poindiánsku. Vykouřili jsme společně dýmku míru, vyřkli či jen pomysleli na svá tajná přání (např. aby ze stromu padaly párky), a pak už jsme se pustili do “zdobení” vlastního totemu. Každé dítko dostalo od náčelnice Velké Medvědice kůl = proužek čtvrtky, na který mu přibývaly barevné zvířecí ornamenty dle toho, jak plnil indiánská stanoviště. A tak všechny děti, a i spousta bledých tváří, která je doprovázela, si vyzkoušely střelbu z luku, jízdu na mustangovi, zásah frkačkou, zvládly vodní transport, poskládaly indiánské obrázky, vytvořily si indiánský šperk – korále a házely dokonce i tomahavkem. Na závěr nechyběly společné rituální tance a zpěv s bubnem a chřestidly, posilnili jsme se skalpovanými špekáčky a dalšími dobrotkami, které přinesly jako obětní dary bledé tváře, a v 19:30 jsme se s rodiči rozloučili. 12 statečných indiánů se rozhodlo strávit noc v MŠ. Všichni to zvládli – vykoupali se v indiánském vodopádu (zahradní rozstřikovač), natrénovali indiánský běh i skoky (na trampolíně), prošli širou pustou prérií (celou zahradou kolem MŠ Krymská 10 i 12) a hledali sokolí pera ve třídě zahalené tmou. Nakonec indiánská babička přečetla indiánský příběh o Malém Stromu. Poté se na všechny snesl spravedlivý spánek.

Za ranního rozbřesku si malí indiáni protáhli svá tělíčka a osvěžili své bosé nožky při rozcvičce v ranní trávě plné třpytivé rosy, při povídání v přátelském kruhu o zvířatech, jejich vlastnostech a typických rysech, indiáni předváděli zvíře, které je jim nějakým způsobem blízké, a které by se mělo stát jejich ochráncem a doprovázet je na další cestě. Jen taktak jsme posnídali a už tu byly zase bledé tváře.

Akce se náramně vydařila. Děkujeme všem za pomoc, podporu – materiální i organizační.

Howgh!!! Tak to zaznamenala Velká Medvědice (uč. Věra Bartošová)

***

Lesní svět – hmatový chodníček

Vyhráli jsme 3 místo.

Všem moc děkujeme za “lajky”

Už je to tutovka!!!

Hlasování bylo ukončeno. Náš hmatový chodníček získal celkem 191 “lajků”, za což všem moc děkujeme. Bylo to tak akorát, abychom se vešli do první dvacítky (ze 128 MŠ z celé ČR). A 28. června 2017 porota rozhodla o prvním místě a přidala ještě mimořádně další 3 místa.

JSME TŘETÍ !!!! HURÁÁÁÁ !!!

Porota ocenila nejen nápad ale i funkčnost. A to jsme bohužel nestihli zaslat finální verzi, kdy je na stromě přidělána i cedulka s návodem k použití náhodným kolemjdoucím. Navíc jsme se striktně drželi pokynů a zaslali opravdu 1 foto a bez dětí. Překvapily nás pak fotografie jiných MŠ – s dětmi, nebo šalamounsky poskládaná mozaika fotek. Každopádně nás 3. místo náramně potěšilo, proto se hned za čerstva dělíme o radost i s Vámi a móóóc děkujeme za Vaše hlasy. Jste úžasní.

Porota napsala:

„Hmatový chodník nás zaujal tím, že je funkční a hezký zároveň. A ještě lepší je, že ho děti vytvořily u živého stromu – jako by právě od něj pocházelo vše dobré.“  (http://www.lesnisvet.cz/soutez)

 

Tvoření nás moc bavilo už od samého počátku. Děti se musely rozhodnout, co budeme společně tvořit, kde to budeme tvořit, co k tomu budeme potřebovat. Pak jsme se rozdělili na tři průzkumnické skupiny a vydali se pátrat po vhodném prostoru. Pak jsme hlasovali pro jeden z mnoha vybraných a pak už konečně přišla na řadu samotná tvůrčí činnost. Všichni se zapojili. Děti to moc bavilo a nás dospělé také. Určitě to je poznat dle výsledku snažení. Když jsme se do sytosti vynadívali na hotové dílo, a popovídali si o jednotlivých částech – přírodninách, přišel na řadu ještě jeden silný emocionální zážitek – prošli jsme si náš hmatový chodníček bosky. Mech byl příjemný jak samet, zato borové šišky píchaly jak ježeček pichláček. Nevěříte? Dojděte se tam se svými dětmi podívat a vyzkoušejte to sami. Děti tam jistě trefí, zavedou Vás tam.

(Popis trasy: Od lesní studánky v Tuhnicích vzhůru k altánku, na rozcestí doprava a za třetí zatáčkou roklinkou nahoru na vršek. Po levé straně mimo jakoukoliv cestičku je náš strom. Cyklisti mají po pravé straně udělanou pěknou terénní dráhu se skokánky, terénními vlnami, naklopeným koridorem…. Tu jsme si s dětmi samozřejmě také proběhli. 😉 A půjčili jsme si od cyklistů hrábě, které si zřejmě i s funkčním kolečkem v lese uschovali). 

Děkujeme za Váš hlas i přeposlání prosby o podporu dál. Vaši Medvídci

***

svatý Martin

Dne 14. listopadu 2016 proběhla na zahradě MŠ Studánka akce pořádaná k tradičnímu svátku svatého Martina. Počasí nám přálo, měsíc byl v úplňku, byl velký a svítil neobvykle jasně, což celé akci dodalo tajuplný nádech. Děti si mohly projít 10 stanovišť, na kterých plnily úkoly související s pranostikami a s příběhem o sv. Martinovi. Příběh samotný jsme si nejprve připomněli společnou písní a pak také úvodním vyprávěním jedné z učitelek MŠ Studánka. Děti si pak zapálily svíčky ve svých lampioncích, rozsvítily “čelovky”, nafasovaly koníka – bez hřívy a daly se do plnění úkolů na jednotlivých stanovištích. A tak děti jezdily na koni, hledaly cínového vojáčka Martina v houfu hus, rozháněli hejno hus koulí na kuželky, sahaly do tajuplné krabice, stavěli komíny, skládaly vojenské čepice, bojovaly statečně mečem, stříhaly sněhové vločky, zpívaly, zodpovídali tématické otázky….. Za splnění úkolu získaly vždy jednu žíni na hřívu svého bělouše. Jakmile nashromáždily alespoň 6 žíní, mohly se vypravit k poslednímu prémiovému 11. stanovišti, které bylo u té-pé, kde naše paní kuchařinky rozdávaly všem vynikající martinské rohlíčky. Všichni odcházeli spokojení a nadšení. Tak ahoj zase za rok.

 ***

Zajíčkové v Lesní školce

Dostali jsme pozvání na výlet, ale ne ledajaký, výlet za poznáním a bádáním. 20. září jsme vyjeli do Svatošských skal do Lesní školky v areálu pro děti. Od začátku byl výlet dobrodružstvím, pozorovali jsme zvířata v ohradách i volně se pohybující krotké ovce, kozy, koně, vepře, pejsky a kočičky.

Lektorky projektu Vzduch nás pěkně přivítaly a pustili jsme se do toho. Děti měly možnost zkoumat, kde všude je vzduch, jak se projevuje ve vodě, v obalu – třeba v balónku, v teplém vzduchu, jestli se může umazat, co vyrábí kyslík a dozvěděly se spoustu dalších zajímavostí. Nakonec si děti zasadily vlastní strom, který si vzaly s sebou domů. Děti byly nadšené a spokojené.

Fotečky můžete shlédnout na webových stránkách Lesní školky, na jejich facebooku nebo v naší fotogalerii.